Eğitim Komisyonumuz Muş’ta

Muş Eğitim ve Kalkındırma Vakfı Yönetim Kurulu/Eğitim Komisyonumuz Muş'ta öğrencilerimizle.

Muş Eğitim ve Kalkındırma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri olarak, 22-24 Eylül 2023 tarihleri arasında, Muş iline bir gezi gerçekleştirdik. Bu gezimizde, vakfın “Eğitim Komisyonu” olarak gerçekleştirdiğimiz faaliyetler aşağıda belirtilmiştir.

Eğitim komisyonu olarak Prof. Dr. Behçet Al, Doç. Dr. Turan Güler, Doç. Dr. Medeni Aykut yapılan faaliyetlerde görev almışlardır. Bu eğitimcilere, Medipol Üniversitesi Uluslararası Tıp Fakültesi öğrencilerinden Muhammed Eren Bayar, Esat Eren Değeroğlu ve Ensar Kocabıyık eşlik etmişlerdir. İsmi geçen üç öğrenci geçen yıl ve bir önceki yıl üniversite sınavlarında ilk yüz kişi arasına girip büyük bir başarı sağlamışlardır. Türkiye sıralamasında Muhammed on birinci, Ensar kırk ikinci ve Esat doksan birinci olmuştur.

Birinci faaliyet: Bu öğrenciler ve eşlik ettikleri eğitimciler iki gün boyunca Muş Fen Lisesi, Muş Anadolu Lisesi ve Muş Davut Karaçam İmam Hatip Lisesi son sınıf öğrencileri ile ayrı zamanlarda ve farklı mekânlarda bir araya geldiler. Toplam süresi, yaklaşık olarak, on saati bulan bu buluşmalara dört yüzden fazla öğrencinin katılımı oldu. Katılım sağlayan öğrenciler genel olarak üniversite sınavlarına hazırlık aşamasında karşılaşılan zorluklar ve baş etme yöntemleri, sınav heyecanının üstesinden gelebilme metotları, başarılı olmanın sırları, hedeflerin belirlenmesi gibi konularda canlı şahitlere yüzlerce soru yöneltip deneyimlerini sorguladılar. Samimi ve katılımcı bir havada devam eden bu toplamlarda üç öğrencimiz de katılımcılara tecrübelerini, deneyimlerini paylaştılar ve önerilerini sundular. Bu beraberlikler sonrasında katılım sağlayan öğrenciler, okul idarecileri-öğretmenleri-rehber hocaları fevkalade güzel geri bildirimlerde bulundular. Bu tür faaliyetlere devamın edilmesinin gerekliliği ve faydaları defalarca dile getirdiler. Katılımcıların heyecanları ve memnuniyetleri görmeye değer bir tablo oluşturdu.

Bu faaliyete ekibi ile beraber bulunup katkı sağlayan ve memnuniyetlerini dile getiren Muş Milli Eğitim Müdür Sayın Enver Kıvanç Hoca ve ekibine; Muş Fen Lisesi Müdürü Sayın Cahit Demirağ Hocaya; Muş Anadolu Lisesi Müdürü Sayın Remzi Sayılgan Hocaya ve Muş Davut Karaçam İmam Hatip Lisesi Müdürü Sayın Bayram Güler Hocaya çok teşekkür ediyoruz.

İkinci faaliyet: 2023 yılında Muş ilinde okuyup eğitim, bilim, sanat, edebiyat, spor gibi alanlarda Türkiye genelinde başarı sağlayıp dereceye giren öğrenciler ile bir araya gelindi. Muş Milli Eğitim Müdürü Sayın Enver Kıvanç ve Şube müdürleri bizzat organizasyonun tüm aşamalarında yer aldılar. Muş Vakfı adına Başkan Yardımcısı Sayın Cüneyt Aykan, Genel Sekreter Şener Evgin Düzener, Eğitim Komisyonu Başkanı Behçet Al ve Vakıf Müdürü Zahir Aksoy katıldılar. Bu faaliyette, Muş Vakfı olarak öğrencilerimizin başarılarının farkında olduğumuzu, bu başarılardan fevkalade memnun olduğumuzu ve ciddiyetle takip ettiğimizi dile getirdik ve başarı sağlayan otuz üç öğrenciye Vakıf adına hediyeler takdim edildi. Bu olay yerel ve ulusal basında yer aldı. Bu konuda desteklerini esirgemeyen Muş İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Enver Kıvanç hocamıza ve tüm ekibine çok teşekkür ediyoruz.

Üçüncü Faaliyet: Muş Alparslan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans salonunda Vakfımızdan burs alan ve farklı üniversitelerin farklı fakültelerinde eğitimlerine devam eden yaklaşık yetmiş öğrenciyle bir araya gelindi. Bu toplantıya, Vakıf adına Genel Sekreter Şener Evgin Düzener, Vakıf Müdürü Zahir Aksoy ve eğitim komisyonundan Doç. Dr. Turan Güler ve Prof. Dr. Behçet Al katıldılar. Toplantı iki saat devam etti. Zahir Aksoy Vakıf ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Turan Güler, öğrencilerle Vakıf adına beraber faaliyet yapmanın ehemmiyetini anlattı. Behçet Al, bireysel eğitimde hedef seçme, hedefi takip etme, akademik kariyer yapma, hitap etme sanatı ve gücü, meslek becerilerini edinme, dil öğrenmenin ehemmiyeti, Uluslararası Network ağını oluşturma, meslekte uzmanlaşma, önceliklerimizi seçmenin ciddiyeti, yazı yazmanın yeri ve etkinliği konularında bilgilendirmeler yaptı. Toplantıdan sonra, öğrencilerin dilek ve temennileri not edildi. İkramların yapıldığı sırada da ayaküstü güzel sohbetler gerçekleştirildi.

Dördüncü Faaliyet: Muş ilinde dördüncü sınıfta okuyan yaklaşık 450 öğrenci ve aileleri üzerinde “disleksi” denilen konuşma bozukluğunun tespit edilip terapilerinin yapılmasına ilişkin projemiz ile “Bir öğretmen Bir proje” isimli faaliyetlerimiz konusunda Muş Valisi ve Muş İl Milli Eğitim Müdürüne, tarafımızdan, bilgilendirme yapıldı. Muş Valisi, bu projelerin çok önemli olduğunu ve tam olarak destekleyeceklerini belirtmişlerdir. Bu konuda Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordine olarak çalışılacaktır. Bu kapsamda Muş Vakfının bir faaliyeti olarak İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri tarafından Muş ilinde görev yapan rehber öğretmenlere bir eğitim kursu düzenlenecektir.

Bu faaliyetlerimiz sırasında bizleri hiç yalnız bırakmadan, son saate kadar faaliyetlerde bulunan komisyon üyelerimizden Sayın Doç. Dr. Turan Güler ve Muş’ta olduğumuz duyduğu andan itibaren yardımımıza koşan Sayın Doç. Dr. Medeni Aykut hocalarımıza çok teşekkür ederiz.

 

Muş Eğitim ve Kalkındırma Vakfı

Eğitim Komisyonu

 Son Eklenenler

Hemşehrilerimizle 1453 Bursu Konuştuk

2023-2024 yükseköğretim burs programı hakkında hemşerilerimizi bilgilendirmek için hemşerilerimizle bir araya geldik....

  • 23.11.2023

Eğitim Komisyonumuz Muş’ta

Muş Eğitim ve Kalkındırma Vakfı Yönetim Kurulu/Eğitim Komisyonumuz Muş'ta öğrencilerimizle....

  • 24.09.2023

Vakfımızdan Muş’a Ziyaret

Vakıf yönetim kurulumuz tarafından 22-24 Eylül 2023 tarihlerinde memleketimiz Muş’a belli temaslarda bulunmak amacıyla Muş'a bir z...

  • 22.09.2023